Latvijas peldēšanas treneris Pāvels Murāns ar Olimpiskās solidaritātes programmas atbalstu ar izcilību absolvējis mācības starptautiskajā tālākizglītības programmā treneriem (ICECP) “The International Coaching Enrichment Certificate Program” XIII Edition Delaveras universitātē ASV. Šī  gada aprīlī SOK mītnes vietā Lozannā, Šveicē, P. Murāns, saņemot visaugstāko novērtējumu, aizstāvēja savu darbu par tēmu “Peldēšanas programmas vadlīniju izstrāde treneriem, kuri uzsāk uz rezultātu orientētus treniņus, balstoties uz Latvijā pieejamo peldbaseinu infrastruktūru”.

Vizītes laikā Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Tomass Bahs P. Murānam pasniedza Olimpieša goda sertifikātu, kas apliecina XXVIII Olimpiādes spēlēs Atēnās 2004. gadā dalībnieka statusu un tiesības aiz vārda, uzvārda lietot saīsinājumu OLY, tādējādi popularizējot Olimpiskās vērtības.

“Esmu patiesi aizkustināts, teju desmit gadus pēc dalības Olimpiskajās spēlēs atkal izjust īpašo Olimpisko garu. Paldies Latvijas Olimpiskajai komitejai un Latvijas peldēšanas federācijai par iespēju mācīties peldēšanas lielvalstī ASV, atzīst P. Murāns.

Mācības norisinājās vairākos posmos – tālmācības kurss, apmācības Olimpiskajā treniņu centrā, Koloradospringsā, Kolorado un Delaveras universitātē, kā arī prakse peldēšanas klubā “Pitchfork Aquatics Club” Arizonā. Programmas noslēgumā programmas dalībnieki Lozannā SOK birojā uzstājās ar izstrādāto darbu noslēguma prezentācijām. SOK prezidents Tomass Bahs un SOK valdes loceklis un Starptautiskās Bobsleja un skeletona federācijas prezidents Ivo Ferriani 31 trenerim 17 sporta veidos no 27 valstīm pasniedza diplomus par veiksmīgu kursa beigšanu.

Mācību ietvaros P. Murānam bija jāizstrādā treneru apmācības programma un tā jāīsteno, apmācot peldēšanas pedagogus Latvijā. Martā tika īstenota pirmā Pedagogu un treneru profesionālās kompetences pilnveides programma “KĀ MĀCĪT PELDĒT? | 3. LĪMENIS”, kur 25 sporta pedagogi un peldēšanas treneri apguva jaunu pieeju tehnikas apmācībām un piedalījās praktiskajās nodarbībās Ķīpsalas peldbaseinā.

“Lai sasniegtu visaugstākos mērķus, ir būtiski dalīties ar zināšanām. Latvijā katra trenera pieredze ir vērtīgas zināšanas, kas nemitīgi jāpilnveido. Viens no programmas uzdevumiem ir dalīties zināšanās ar kolēģiem, ko jau īstenoju, organizējot apmācības. Esmu priecīgs, ka varu dalīties ar pieredzēto ASV. Nākamie kursi notiks jau 13. maijā Stopiņu peldbaseinā,” stāsta Pāvels Murāns.

ICECP sadarbība ar Olimpisko solidaritāti un Delavēras Universitāti treneriem nodrošina pasaules līmeņa apmācības, to mērķis – attīstīt prasmes sporta zinātņu, talantu identificēšanas, sportistu attīstības un droša sporta jomās, kā arī sniegt daudznacionālu pieredzes apmaiņu. Programmas darbības 15 gados ar Olimpiskās solidaritātes stipendiju programmu absolvējuši 457 dalībnieki no 125 valstīm un 39 sporta veidiem, tajā skaitā 10 treneri no Latvijas. Programma attiecas uz visiem Olimpiskajiem sporta veidiem, bet priekšroka ir šādiem sporta veidiem: loka šaušana, vieglatlētika, basketbols, bokss, paukošana, lauka hokejs, džudo, airēšana, regbijs, peldēšana, galda teniss, taekvondo, teniss, volejbols, svarcelšana un cīņa.

Pāvels Murāns ir piedalījies XXVIII Olimpiādes spēlēs Atēnās 2004. gadā, kur 100 m brasa distancē ierindojās 31. vietā, bet tagad Pāvels māca un trenē jaunos peldētājus Ādažu bērnu un jaunatnes sporta skolā, kā arī aktīvi darbojas “Peldēt droši” projektā.