Komisijas sēdē Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis norādīja uz situāciju, kas izveidojusies pēc jaunā regulējuma ieviešanas attiecībā uz ziedotājiem. Sarūkot ziedojumu apjomam, sporta jomas NVO ar sabiedriskā labuma statusu līdzekļu piesaistei piedāvā uz "saimnieciskā aprēķina pamatiem" slēgt reklāmas līgumus. Savukārt šāda rīcība nepatīkot Finanšu ministrija (FM) un Valsts ieņēmumu dienestam, norādīja LOK prezidents.

Līdz ar to sporta sabiedriskā labuma organizācijas nonāk "krustugunīs" vai ņemt šo naudu par reklāmu vai arī neriskēt ar VID "uzbraucieniem", ar iespēju tikt apliktiem ar nodokļiem par uzņēmējdarbību vai iespēju zaudēt sabiedriskā labuma organizācijas statusu, uz pašreizējo situāciju uzmanību vērsa Vrubļevskis.

Viņš norādīja, ka līdz ar ziedojumu sistēmas regulējuma maiņu līdzekļu kritums ir sporta federācijām, mazajiem sporta klubiem un individuālajiem sportistiem. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietnieks Edgars Severs komisijas sēdē norādīja, ka iepriekš pastāvējusī "ziedojumu atlaižu" sistēma nodrošināja gandrīz pusi no sporta organizācijām pieejamā finansējuma.

Vrubļevskis norādīja, ka 13.Saeimai būtu jāpieņem arī jauns Sporta likums.

Komisijas sēdē jautājumu uzdeva un redzējumu pauda arī deputāti. Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Sandis Riekstiņš (JKP) cita starpā norādīja, ka sporta jomā "būs pašiem jāreorganizējas" efektīvākam darbam.

Kā ziņots, vēl iepriekšējās, 12.Saeimas Sporta apakškomisija norādīja uz finansējuma samazināšanos sporta nozarei saistību ar izmaiņām Uzņēmumu ienākumu nodokļa (UIN) likumā un to saistību ar ziedotāju paradumu maiņu.

FM gan iepriekš norādīja uz vairākiem aspektiem, pirmkārt, UIN likums neierobežojot ziedotāju iespējas un vēlmi ziedot, bet tieši pretēji, UIN samaksa tiekot atlikta, lai stimulētu uzņēmējdarbību un veicinātu arī plašāku uzņēmēju loku atbalstīt sabiedrībai vērtīgus projektus, radot iespējas piemērot UIN stimulus ziedojumiem sabiedriskā labuma statusu ieguvušajām organizācijām.